میهن استار: دانشمندان کپلر-۷۸b را که سیاره ی دوقلوی زمین بوده و از نسبت مشابه آهن و سنگ برخوردار است، کشف کردند.

انجمن تفریحی و سرگرمی وب فان
سیاره ی دوقلوی زمین کشف شدسیاره کپلر-۷۸b در اطراف ستاره‌ای کوچکتر از خورشید گردش کرده و در صورت‌فلکی ماکیان در فاصله ۴۰۰ سال نوری قرار دارد. این سیاره سال گذشته توسط تلسکوپ کپلر کشف شد که سیارات احتمالی فراخورشیدی را در زمان گذر آنها از برابر ستاره‌های میزبانشان با کم و زیاد شدن نور آنها شناسایی می‌کرد.

این سنجش‌ها نشان داد که قطر سیاره کپلر-۷۸b تنها ۲۰ درصد از زمین بزرگتر بوده و همچنین عملا بر روی سطح ستاره میزبانش گردش می‌کند. بر اساس سنجش‌های محققان، دمای سطح این سیاره حداقل ۲۰۰۰ درجه گرمتر از زمین است.
مدار سیاره کپلر-۷۸b به دور ستاره میزبانش تنها ۸٫۵ ساعت بوده و دانشمندان بر این باورند که این سیاره احتمالا در چند میلیارد سال آینده توسط میزبانش بلعیده خواهد شد.
در حالیکه سطح به احتمال زیاد مذاب و دمای بسیار بالای سیاره، امکان برخورداری آن از حیات را بسیار ضعیف می‌کند، دو تیم مستقل از ستاره‌شناسان به تعیین تراکم آن با استفاده از ابزار زمینی پرداختند. آنها با استفاده از تلسکوپهای مختلف، شدت گرانش سیاره را نسبت به ستاره مبزبانش سنجیدند که اطلاعات به دست آمده از آن می‌تواند برای بررسی وزن و ترکیبات کپلر-۷۸b مورد استفاده قرار بگیرد.
این نتایج نشان داد که این سیاره از تراکم مشابه زمین برخوردار بوده و عمدتا از آهن و سنگ ساخته شده است.
تراکم زمین ۵٫۵ گرم بر سانتیمتر مکعب بوده که در مقایسه با آن تراکم کپلر-۷۸b حدود ۵٫۳ گرم بر سانتیمتر مکعب است.
تلسکوپ کپلر ناسا پیش از دست دادن قابلیت نشان‌گیری دقیق خود در اوایل سال جاری حدود سه هزار و ۵۰۰ سیاره احتمالی را شناسایی کرده بود و بررسی‌ها برای تائید آنها ادامه دارد.
نتایج این پژوهش در مجله نیچر منتشر شده است.
منبع: ایسنا