خرید بک لینک
لوح تقدیر | تقدیرنامه
درگاه بیت کوین
دانلود آهنگ های قدیمی
جعبه جیر لوح
دانلود اهنگ
رزرو آنلاین هتل خارجی
خرید سکه ساکر استارز
رزرو آنلاین هتل خارجی
خواص مواد غذایی
عینک افتابی اصل
بتن سخت
لوله استیل
گاوبازی مقدس است؟

بزرگترین وبلاگ مطالب جالب و خواندنی

بزرگترین وبلاگ مطالب جالب و خواندنی

گاوبازی مقدس است؟


گاوبازی در اسپانیا و خیلی کشورهای دیگر بسیار محبوب است اما این گاوبازی از کجا آمده و ریشه در چه چیزهایی دارد؟

Altamira اسمرمز همه بلاهایی است که امروز در پامپلونا آدم ها و گاوها بر سر هم می آورند؛ گاوهای خشمگینی که به خیابان ها ریخته می شوند و قصاب هایشان را می کشند و بعد کشته می شوند. Altamira نام یک غار است؛ غاری در نزدیکی شهر سانتا در جایی که نقاشی های باشکوهی از حیواناتی شبیه گاو وجود دارد؛ نقاشی هایی مربوط به سال ها قبل؛ سال هایی که در شبه جزیره ایبری (اسپانیا، پرتغال و آندورا) مردم گاوها را مقدس می دانستند.
در حقیقت این تصاویر شباهت زیادی به تصاویر قربانی گاو در آیین ایرانی مهرپرستی دارد. می دانیم که آیین مهر پیش از مسیحیت از ایران به اروپا رفته بود و مناسک این آیین در سراسر اروپا اجرا می شد. ایزدیان که بازمانده اقوام مهرپرست کرد ایران و عراق هستند، هنوز همین طوری گاوها را قربانی می کنند. مورخان اسپانیایی نیز از کشتن گاو به عنوان رسمی برای جشن و سرور یاد می کنند و معتقدند حتی در جشن های عروسی، مراسم گاوبازی ترتیب داده می شده. می گویند نیزه های خاردار توسط عروس با کاغذهای رنگی تزئین می شد تا بعد در طول مسابقه در پشت گردن گاو فرو نشانده شوند.

امروز دوباره گاوکشی و جشن گرفتن در اسپانیا با یک مراسم مذهبی مخلوط شده و نام فستیوال «سن فرمین» را به خود گرفته. فستیوالی که اینقدر معروف است که به نظر می رسد راهش را از گاوبازی جدا کرده است. حالا بیش از پیش اخبار زخمی های فستیوال منتشر می شود و همه در مورد آن حرف می زنند اما گاوبازی چیست؟ در اسپانیا با گاوها چکار می کنند؟ در چه کشورهای دیگری از گاو برای مسابقات استفاده می کنند؟ سن فرمین چیست یا کیست؟ و ... اینها سوالاتی است که این گزارش به آنها جواب می دهد.فستیوال سن فرمین چیست؟

گاوها دیوانه وار می دوند و حضار را می درند. آنها که خشمگین هستند جلو می آیند و شاخ می زنند و برخی اوقات حاضرین را می کشند؛ اما هیچ دلیلی وجود ندارد که مراسم خراب شود؛ مراسم هشت روزه ای که با دویدن گاوها در خیابان آغاز می شود؛ مراسمی از رها کردن و دواندن گاوهای وحشی در کوچه و خیابان های پامپلونای اسپانیا. این مراسم البته در دیگر شهرهای اسپانیا، پرتغال و حتی در مکزیک و جنوب فرانسه هم انجام می شود. شروع مراسم به این صورت است که شش گاو که وزن هر کدام از آنها به طور تقریبی 600 کیلومتر است در مسیری به طول 826 متر رها می شوند. این مسیر به بخش های قدیمی شهر منتهی می شود. میانگین سرعت گله و مردم 24 کیلومتر بر ساعت برآورد شده است. این فقط یک شروع توفانی است از فستیوال فرمین مقدس.فرمین کیست؟

فرمین مقدس (SAINTFERMIN) یکی از مبلغان حضرت مسیح (ع) بوده؛ کسی که رومی ها به جرم تبلیغ دین مسیح او را گردن زدند و کشتند. در اسپانیا همه باور دارند رومی ها بدن بدون سر فرمین را به یک گاو وحشی بسته اند تا در خیابان های پامپلونا بدود و بدنش را تکه تکه کند. همان زمان یک زن اسپانیایی با لباس سفید به کمک او رفته تا جلوی حرکت گاو را بگیرد.

این باور عمومی به مبنای اصلی مراسم فرمین تبدیل شده. حالا هر سال از ظهر ششم ژوئیه مردملباس سفیدت می پوشندو با دستمال های قرمز در خیابان های پامپلونا منتظر گاوها می ایستند. 8 روز ساعت 8 صبح گاوهای خشمگین 5 دقیقه در کوچه های باریک شهر می دوند و بعد از آن مراسم تا ساعات آغازین روز بعد ادامه پیدا می کند. هر سال در این مراسم عده بسیاری از شدت جراحات وارده راهی بیمارستان ها می شوند اما این قضیه مانع از برگزاری هر چه شلوغ تر مراسم روز بعد نمی شود؛ مراسمی که شروعش دویدن گاوهاست و یکی از قسمت هایش گاوبازی است؛ آن هم بعدازظهر هر روز.

گام به گام با از پا انداختن یک گاو در اسپانیا

چطور گاوبازی می کنند؟


این مسابقه تشریفات ویژه ای دارد که در سه مرحله انجام می شود.هر کدام از مراحل هم با صدای شیپور شروع می شود.قبل از شروع مراحل مسابقه نوبت رژه است. بعد از اینکه صدای شیپور آمد، اعضای گروه در نمایشی باشکوه وارد مییدان می شوند و از جلوی بییندگان رژه می روند؛ رژه ای که با همراهی گروه موسیقی خواهد بود.در آغاز مراسم، یکی از پیرترین ماتادورهای حاضر، به همراه ماتادور جوان به میان میدان می آید و آغاز مسابقه را اعلام می کند و بعد با صدای شیپور قسمت اول مبارزه آغاز می شود.

مرحله اول

«پیکادور» نام شرکت کننده مرحله اول است؛ کسی که روی اسب می نشیند دور گاو می چرخد و با نیزه گاو خشمگین را زخمی می کند. البته نگه داشتن اسب برابر این گاوها کار راحتی نیست. به همین دلیل چشم اسب ها را می بندند تا نبنند با چه موجود وحشتناکی طرف هستند. پهلوهای اسب به وسیله یک پوشش زره مانند به نام «Peto« که شبیه دامن است محافظت می شود. پیکادور از نیزه ای ضخیم که سر آن تیز است، استفاده می کند و با آ« بخش فوقانی پشت گردن گاو را مجروح می کند.

هدف پیکادور، تغییر شرایط فیزیکی گاو و تضعیف قوای اوست، بدون اینکه گاو کاملا مجروح شود. پس از آنکه گاو به حد لازم مجروح شد، یک گاوباز به حیوان نزدیک می شود و با انجام چند حرکت، توجه گاو را به سمت دیگری معطوف می کند تا پیکادور بتواند از میدان بیرون رود. صدای شیپورها، تغییر مرحله بازی را اعلام می کند.مرحله دوم

«توررو»ها مرحله دوم را آغاز می کنند. آنها با نیزه های خاردار و چوب های بلند رنگی به عضلات گردن گاو ضربه می زنند. نیزهای خاردار عضلات گردن گاو را تضعیف کرده و او را آماده کشته شدن می کند. گاوبازها در این مرحله تا می توانند به گاو خشمگین آسیب می زنند.

مرحله سوم

«ماتادور» کار گاو را تمام می کند. آخرین بخش «Faena» نام دارد که توسط ماتادور انجام می شود. او که گاو را کشته کلاه به دست وارد وارد مرکز میدان می شود تا حرکتی را که به معنای به «سلامتی مرگ گاو» است، انجام دهد. او می تواند گاو را به شخص عالی مقام مسابقه، یک فرد خاص یا به همه جمعیت پیشکش کند!

like
امتياز : 4 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6 |
+ نوشته شده در سه شنبه 3 شهريور 1394ساعت 16:51 توسط melorin |