خرید بک لینک
لوح تقدیر | تقدیرنامه
جعبه جیر لوح
خرید سکه ساکر استارز
چطور پسر یا دختری را عاشق خود کنم
خرید گیفت کارت
لوله استیل
بزرگترین وبلاگ مطالب جالب و خواندنی

بزرگترین وبلاگ مطالب جالب و خواندنی

بزرگترین وبلاگ مطالب جالب و خواندنی

علت علاقه مند شدن پشه ها به خون انسان


دانشمندان دانشگاه راکفلر، ژن‌هایی را بررسی کردند که منجر به دلیل بروز نوعی تغییر تکاملی در پشه‌ها و علاقه‌مندشدن آن‌ها به انسان‌ها شدند.
هزاران سال پیش تعدادی از پشه‌ها تغییر تکاملی قابل‌توجهی را از خود بروز دادند و به انسان‌ها علاقه نشان دادند. این تغییر موجب شد بسیاری از پشه‌ها حیوانات جنگلی را رها کرده و به سوی انسان‌ها حمله‌ور شوند.


دانشمندان حاضر در این پژوهش، به خوکچه‌های هندی و جوراب‌ شلواری برای انجام بررسی‌های‌شان متکی بودند.
آن‌ها دو نوع پشه را در رابی کنیا بررسی کردند؛ این پشه‌ها، Aedes aegypti formosus (پشه‌های سیاه) بودند که موجودات جنگلی را برای تغذیه ترجیح می‌دهند و نوع دیگر پشه قهوه‌ای رنگ Aedes aegypti aegypti بود که انسان‌ها را به عنوان غذا انتخاب می‌کند.


محققان پنج سال پیش لاروای پشه‌های کنیا را جمع‌آوری کردند و پس از پرورش‌دادن آن‌ها در آزمایشگاه، تایید کردند که ترجیحات غذایی این موجودات همچنان به همان روال پیشین بود. آن‌ها طی بررسی‌هایشان دریافتند پشه‌ها به بوی انسان علاقه‌مند می‌شوند و ژن‌هایی را کشف کردند که حاوی پروتئین‌هایی موسوم به «گیرنده‌های بو» هستند که بوهای مختلف را شکار می‌کنند.


دانشمندان 14 ژن مرتبط از این دست را شناسایی کردند با این حال، ژن گیرنده بوی موسوم به Or4 در پشه‌های عاشق انسان تا حد بالایی بیان می‌شد.
محققان حدس زدند که این ژن باید نوعی رایحه را در بوی بدن انسان شناسایی کند. آن‌ها از داوطلبان انسانی خواستند تعدادی جوراب‌شلواری بپوشند و سپس این جوراب‌ها را داخل ماشینی قرار دادند که برای جداسازی بوهای آن‌ها به صدها ماده شیمیایی منفرد تشکیل‌دهنده بوی بدن انسان طراحی شده بودند.


با استفاده از این ماشین، آن‌ها بر روی رایحه‌ای موسوم به sulcatone تمرکز کردند که در جوراب‌های پوشیده‌شده توسط خوکچه‌ها موجود نبود. مولفه sulcatone رایحه مهمی است که عامل بوی منحصر‌به‌فرد انسان است و ژن موجود در پشه‌های قهوه‌ای رنگ این رایحه را در بوی بدن انسان شناسایی می‌کند.


محققان هشدار داده‌اند مولفه sulcatone به تنهایی نمی‌تواند ترجیح این پشه‌ها برای انسان را توضیح دهد. آن‌ها sulcatone را به بوی خوکچه هندی افزودند و پشه‌های قهوه‌ای‌ رنگ هیچ ترجیح افزایش‌یافته‌ای برای این بو از خود نشان ندادند.
برسی جدید نمونه‌ای نادر از مشارکت‌ ژن‌ها در تکامل رفتاری است و جزئیات آن در نشریه Nature قابل‌مشاهده است.like
امتياز : 0 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6 |
+ نوشته شده در سه شنبه 3 شهريور 1394ساعت 21:11 توسط melorin |

آیا میدانستید های جالب و جذابآیا میدانستید های جالب و جذابlike
امتياز : 0 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6 |
+ نوشته شده در سه شنبه 3 شهريور 1394ساعت 21:11 توسط melorin |

دانستنی های مفید


*اسبها قادرند در حالت ایستاده بخوابند.
 
*کانگروها قادرند ۳ متر به سمت بالا و ۸ متر به سمت جلو بپرند.


*قلب میگو در سر آن واقع است.
 
*گونه ای از خرگوش قادر است ۱۲ ساعت پس از تولد جفت گیری کند.
 
*دارکوب ها قادرند ۲۰ بار در ثانیه به تنه درخت ضربه بزنند.
 
*سالانه ۵۰۰ فیلم در امریکا و ۸۰۰ فیلم در هند ساخته میگردد.
 
*آدولف هیتلر گیاهخوار بوده است.
 
*تمامی پستانداران به استثنای انسان و میمون کور رنگ میباشند.
 
*عمر تمساح بیش از ۱۰۰ سال میباشد.
 
*تمام قوهای کشور انگلیس جزو دارایی های ملکه انگلیس میباشند.
 
*موریانه ها قادرند تا ۲ روز زیر آب زنده بمانند.
 
*مزه سیب، پیاز و سیب زمینی یکسان میباشد.و تنها بواسطه بوی آنهاست که طعم های متفاوتی می یابند.
 
*فیلها قادرند روزانه ۶۰ گالن آب و ۲۵۰ کیلو گرم یونجه مصرف کنند.
 
*جغدها قادر به حرکت دادن چشمان خود در کاسه چشم نمیباشند.
 
*۸۰ درصد امواج مایکرو ویو تلفنهای همراه بوسیله سر جذب میگردد.
 
*قد فضانوردان هنگامی که در فضا هستند ۵ تا ۷ سانتی متر بلنتر میگردد.
 
*بلژیک تنها کشوری است که فیلمهای غیر اخلاقی را سانسور نمیکند.
 
*جلیغه ضد گلوله، برف پاک کن شیشه خودرو و پرینتر لیزری همگی اختراعات زنان میباشند.
 
*موز پر مصرف ترین میوه کشور امریکا میباشد.
 
*درتمام انسانهای کره زمین ۹۹٫۹ % شباهت ژنتیکی وجود دارد.
 
*۹۸٫۵ % از ژنهای انسان و شامپانزه یکسان میباشند.
 
* قلب انسان بطور متوسط ۱۰۰ هزار بار در سال میتپد.
 
*لئوناردو داوینچی مخترع قیچی میباشد.
 
*سطح شهر مکزیک سالانه ۲۵ سانتی متر نشست میکند.
 
*۵۰ %جمعیت جهان هیچگاه در طول حیات خود از تلفن استفاده نکرده اند.
 
*در هر ۵ ثانیه یک کامپیوتر در سطح جهان به ویروس آلوده میگردد.
 
*ظروف پلاستیکی ۵۰ هزار سال طول میکشد تا در طبیعت شروع به تجزیه شدن کنند.
 
*اغلب مارها دارای ۶ ردیف دندان میباشند.
 


like
امتياز : 0 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6 |
+ نوشته شده در سه شنبه 3 شهريور 1394ساعت 21:11 توسط melorin |

هوش موش


" هوش موش"
موش حیوانیفوق العاده کنجکاو، ظریف ، با حرکاتی تند و نشاط آور  است  .وزن موش به غیر از تیره موشهای صحرایی تقریباً به 50 گرم می رسد .  بزرگترین و خطرناک ترین نوع  موشها نوع آفریقایی آن است که در حدود سه کیلوگرم وزن دارند و با مارها نیزمی جنگند . طریقه کشتن مار به وسیله موشها خیلی جالب است . موشها ساعتها در کمین مار ساکت می مانند و مار را هنگام استراحت غافلگیر کرده و با یک جهش ، گردن مار را می گیرند و حیوان را خفه می کنند. در اروپا نوعی موش وجود دارد که کوچکترین موشهای عالم است . این موش ریز ، بیشتر از 5 تا 7 سانتی متر طول ندارد. موش به آسانی انس می گیرد و  می فهمد که او را به بازی گرفته اند . اگر یکی دو روز با او بازی کنند و حرکاتی را یادش بدهند، از روز سوم خودش جلوی روی شما به جست و خیز و بازی می پردازد ، هیچ جا نمی رود و از هیچ حرکت شما نمی ترسد.

"موش و موسیقی"
بر اساس نتایج تحقیقات، موش ها از موسیقی لذت می برند . اگر شما قناری ، طوطی و یا بلبل خوش آوازی درمنزل داشته باشید، موش در منزلتان زیاد می شود . حتی دیده شده که موشها زمانی که اطاق را خلوت می بینند، از لانه خود خارج شده و در اطراف قفس و یا زیر آن به جست و خیز پرداخته و حتی صداهای عجیب و غریبی به تقلید از پرنده خوش صدا از خود در می آوردند.

"تولید مثل موشها"
هر موش ماده، ظرف سال می تواند 3 بار تولید مثل کند و هر بار از سه الی هفته بچه می زاید ، نوزادان نیز بعد از 4 ماه موش بالغ و کاملی هستند که می توانند به جفت گیری پرداخته و تولید مثل کنند.
موشهای بزرگ می توانند در هر فصلی از سال تولید مثل کنند . تعداد بچه ها درهر زایمان معمولاً بین 5 تا10 نوزاد است . ولی تا 17 نوزاد هم دیده شده است .  یک جفت که سالی سه زایمان دارد در صورت وجود شرایط مناسب می تواند با محاسبه نظری در عرض سه سال حداقل 20 میلیون بازمانده به وجود آورد . آزمایش کنندگان تمام سم های شناخته شده را به کار برده اند. بنابراین در مواردی که مقدار کشتار تا 95 درصد بوده است ، جمعیت موش ها در یک نقطه مورد نظر طی یک سال به حال اول برگشته است.

"اشتهای موش"
اشتهای حریصانه موش وآلودگی مدفوع او، باعث ازبین رفتن مقادیر زیادی غذا می گردد . طبق محاسبه متخصصین ملل متحد، جهان ذخیره غله و برنج خود را به میزان سالی 33 میلیون تن ، یعنی مقداری که برای تغذیه 200 میلیون نفر کافی است از دست می دهد و دراین مورد مقصر عمده، موشها هستند. جالب است بدانید که 860 موش در هر سال 30 تن نان مصرف می کنند.

"خطر موش"
موش بزرگ  هر جا رود ایجاد آلودگی می کند . این موش برای سلامتی انسان ، تهدیدی مرگبار  بوده و ناقل 5 3 نوع بیماری است . کک بدن آنها طاعون و تیفوس را منتشر می کند .آنها در طی آوردن آذوقه ازمجاری فاضلاب به انبارغلات و خانه ها ، میکروب بیماری را در هر قدم خود جا می گذارد.
در  خانه ای که موش لانه کند ، نه پایه های خانه درامان است و نه غذای آشپزخانه . تولید نسل او که به نسبت تصاعد هندسی ، با قدر نسبت 3 تا 17 بالا می رود ، خطر جدی دیگری است . در مجموع وجود این خطرات باعث شده که انسان در پی نابودی موشها برآید.


like
امتياز : 0 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6 |
+ نوشته شده در سه شنبه 3 شهريور 1394ساعت 21:11 توسط melorin |

حشره سیاستمدار


حشره سیاستمدار

در قرآن سوره ای به نام عنكبوت نامگذاری شده و با توجه به وحی والهی بودن سوره قرآن كریم، به اهمیت این حشره می توان پی برد. وقتی وجوداسرارآمیز این حشره را مورد مطالعه قرار می دهیم، در می یابیم كه انسان نباید به موجودات به دیده حقارت بنگرد و از آیات الهی به سادگی بگذرد ، زیرا در جهان آفرینش هر مخلوقی، عالمی از عجایب و شگفتیها به همراه دارد.
غور و تفحص در زندگی عنكبوت ها و دیگر حیوانات، انسان را به این حقیقت معترف می كند كه انسان موجودی ضعیف می باشد." خُلِقَ الاِنسانُ ضَعِیفا" ( نساء/28)

كارتونك عنكبوت یا دستگاه گیرنده
" كارتونك عنكبوت علاوه براینكه وسیله شكار حشرات است، مثل دستگاههای گیرنده، اصوات مختلف را به گوش عنكبوت می رساند. و با كمك از همین اصوات است كه عنكبوت هنگام نزدیك شدن خطر، خود را مخفی می كند.
سلاح عجیب
سلاحهای شكاری بعضی از عنكبوتها بسیار شگفت آوراست. نوعی از عنكبوتهای ماداگاسكار شبكه ای می بافند كه سطح آن یك مترمربع است و الیاف " كاری" كه او می تند به حدی محكم است كه بومیان با آن پارچه می بافند و پارچه هائی كه از این الیاف زرین بافته می شود محكمتر و سبكتر از پارچه ابریشمی است.
شكارچی عجیب
 نوعی عنكبوت آفریقای جنوبی تمام روز روی شاخه درخت می ماند. طوری كه كسی نمی تواند او را از جوانه درخت تشخیص دهد. شب هنگام پس از اینكه دشمنانش به خواب رفتند با الیاف چسبناكی شبكه ای ما بین پاهای خود می تند كه به اندازه یك  تمبر پستی است. اگر پروانه یا پشه ای نزدیك شود پاها را از یكدیگر دورمی كند به قسمی كه سطح آن 6 برابر سطح اولیه اش می شود و آنرا بر سر راه حشره می گیرد. حشره در دام می افتد و عنكبوت آنرا می بلعد.

عنكبوت یك تاری
عنكبوت استرالیایی به جای شبكه فقط یك تار از غده خود بیرون می دهد، یك سر آن را با ماده چسبناك به محلی محكم می كند و سردیگرآن را با یكی از پاهای خود نگاه می دارد و در كمین می نشیند وآنرا در هوا می چرخاند. به محض اینكه حشره ای را نزدیك خود می بیند یك سر تار را بسوی او پرتاب می كند ، اگر تار به بال مگس هم بخورد به آن می چسبد و خوراك عنكبوت مهیاست.
جنگ زنبور با عنكبوت
زنبوران زرد دشمنان عنكبوتها هستند . این زنبورها هر جا شكاری پیدا می كنند به آن حمله كرده نیش خود را در مراكز عصبی او فرو برده و پاها و فكهای عنكبوت را فلج می كنند و آنگاه شكار خود را در سوراخی كه برای این منظور كنده اند دفن می نمایند تا ذخیره ای برای نوزدانشان باشد.حتی عنكبوت معروف منطقه حاره هم كه طولش 9 سانتی متراست از نیش زنبور زرد در امان نیست.
پاره ای از زنبورها در بدن عنكبوتها تخم ریزی می كنند و این تخمها بعد از شكفته شدن از جسد میزبان خود تغذیه می نمایند تا به حد رشد و بلوغ برسند و بعد مانند پدر و مادر خود به شكار عنكبوت بپردازند.

حیله های عنكبوت
عنكبوتها برای دفاع در برابر حملات ناگهانی زنبوران هر كدام چاره ای اندیشیده و حیله ای به كار می برند. بعضی از انواع عنكبوت به جای اینكه در وسط كار خود جای گیرد زیر برگ در انتهای شبكه ای كه بافته پنهان می شود یا برای خود مخفیگاه دیگری تهیه می كند.بعضی دیگر در نزدیكی كار خود " زنگهای خطر" می بافند ، این زنگها از چند تار تهیه شده است كه اگر زنبورها از آن اطراف عبور كنند یقیناً با آنها برخورد خواهند كرد. ارتعاش تارها ، عنكبوت را از خطر آگاه می سازد و در سوراخی پنهان می شود.
بعضی دیگر از انواع عنكبوتها به محض اینكه صدای زنبور را می شنود شروع به نوسان شدید می كنند و مانند پروانه هواپیما كه در حال حركت قابل رؤیت نیست آنها نیز به چشم نمی آیند درنتیجه زنبور نمی تواند آنها را پیدا كند.

طناب مارپیچی عنكبوت
عنكبوت نوع موریس دروسط دام خود ، رشته ی سفید رنگ و نسبتاً ضخیمی به صورت مارپیچ می تند كه همیشه آن را به حال تابیده نگاه می دارد.اگر حشرات كوچكی مثل مگس و پشه و غیره در دام  افتادند؛ سایر تارهای دام ، آنها را در خود فرو می گیرند و عنكبوت به طعمه خود دست پیدا می كند، ولی اگرشكار بزرگی مثل ملخ در آن افتاد و نیروی تارهای متعدد برای نگاهداشتن آن در تله موثر نبود ، رشته سفید رنگ و ضخیمی كه به صورت مارپیچ در وسط دام تنیده باز می شود و چون كابل محكم و آهنینی گرداگرد جثه ملخ را فرا می گیرد و وی را عاجز می سازد و آنگاه عنكبوت به شكارلذیذ خود دست پیدا می كند. در واقع رشته سفید رنگ میانی چون قوای ذخیره ای است كه جانور از آن برای به دام كشیدن حشرات بزرگتر و قویتر استفاده می نمایند.
این حیوان دارای صفات اخلاقی و ممتاز وبسیار عالی است و از آن جمله عاطفه مادری وعقل معاش است و فضائل معنویش بحدی است كه حتی در میان افراد بشر نظیر ندارد و مخصوصاً سماجت و فداكاری اش در راه رسیدن به مقصود به اندازه ایست كه ناچار باید آن را نوعی قهرمان شگفت انگیز نام گذاشت.)

عنكبوت زجاجی
عنكبوتهایی كه در آب زندگی می كنند ، گوناگون هستند ولی مهمترین و با هوشترین آنها شاید عنكبوت زجاجی باشد كه علاوه بر ساختن حباب بلور كه برای تنفسش لازم است و حركات او را در آب آسانتر و سریعتر می كند در موقعی كه مزاحمتی از طرف جریان آب یاحشرات و ماهی های مختلف احساس نكند شروع به ساختن قصر با شكوهی می كند . از عجایب اینكه قصر او نیز مانند حباب بلورش مملو از هوای متراكم و فشرده و متبلور و درخشان و دارای قسمتهای جداگانه است كه اطاق خواب و اطاق غذاخوری و محل زایمانش در آن قرار دارد منتها جانور آن را در تاریكی بنا می كند تا از شر دشمنان مصون بماند. غذای او علفهای ریز و خزه است.
عنكبوت نقاش
حیله عنكبوت نقاش از همه جالبتر است.این نوع عنكبوتها كه در مناطق گرم زندگی می كنند در وسط تارهای خود نقشی می بافند كه كاملاً به خودشان شبیه است! و خود در گوشه ای از تار در كمین طعمه و به انتظار آن می نشینند. پاره ای از زنبورها گول می خورند و به سوی آن نقش حمله می برند و تا هنگامیكه به اشتباه خود پی ببرند عنكبوت خود را نجات داده است.


like
امتياز : 0 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6 |
+ نوشته شده در سه شنبه 3 شهريور 1394ساعت 21:11 توسط melorin |

آیا یك هزار پا واقعاً هزار پا دارد ؟


آیا یك هزار پا واقعاً هزار پا دارد ؟

دانشمندانی كه دانسته یا ندانسته اسم این جانور را هزار پا گذاشته اند ، خواسته اند با ما شوخی كنند . چون هیچ هزار پایی وجود ندارد كه هزار پا داشته باشد . به طور متوسط هر هزار پا حدود 100 جفت پا دارد . كه البته بعضی ها بیشتر از 100 جفت وعده ای كمتر از 30 جفت پا دارند .
هزارپایان جزء قدیمی ترین موجودات این كره خاكی هستند .  هزار پاها از تخم بیرون می آیند ، بعضی از گونه های آنان با پاهای كامل و بعضی با تعداد اندكی پا به دنیا می آیند كه هر چند وقت یكبار چند جفت پا اضافه می كنند تا به بلوغ كامل برسند .
پاهای زیاد هزار پا هنگام پنهان شدن او زیر سنگ ها و صخره ها هنگام روز برایش مشكل درست می كند . برعكس ظاهر ترسناك آنها ، نباید از آنها زیاد ترسید ، چون مقدار سمی كه در شاخك های آنها وجود دارد ، فقط برای كشتن یك پرنده كافی است و نمی تواند آسیب جدی به انسان وارد كند.


like
امتياز : 0 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6 |
+ نوشته شده در سه شنبه 3 شهريور 1394ساعت 21:10 توسط melorin |

چطور مورچه ها راه لانه شان را پیدا می كنند؟


چطور مورچه ها راه لانه شان را پیدا می كنند؟

دانشمندان درباره انواع مختلف مورچه ها مطالعه كرده و به این نتیجه رسیده اند كه هر نوع مورچه ای طریقه مخصوصی در پیدا كردن راه لانه اش دارد. مثلاً بعضی از مورچه ها از طریقه نشانه گذاری در روی زمین استفاده می كنند، یعنی وقتی لانه شان را ترك می كنند علائم روی زمین را نشانه می گذارند تا در موقع برگشت بتوانند از روی آن نشانه ها راه لانه خود را پیدا كنند درست شبیه علائم ساختمان ها یا خیابان ها كه ما برای پیدا كردن خانه خود از آنها استفاده می كنیم.
دسته ای از مورچه ها با نگاه كردن به ارتفاع خورشید و در بالای افق راه خود را می یابند كه بشر جز با استفاده از ابزار و وسایل مخصوص قادر به استفاده از این شیوه نیست.
بعضی دیگر از مورچه ها هم از نشانه های روی زمین و هم از خورشید كمك می گیرند، دانشمندان این را با تجربه هایی ثابت كرده اند. آنها ابتدا روی یك مورچه نشانه گذاری كردند و سپس آن را به حال خود گذاشتند و شروع به تعقیب آن نمودند و بعد از آنكه مورچه تكه خوراكی پیدا كرد و خواست به لانه اش برگردد، آنها آن را بلند كردند و در نقطه دیگری كه درست مخالف لانه اش بود قرار دادند یعنی اگر قبلاً رو به مشرق بود این بار رو به طرف مغرب گذاشته شد، در این حالت حشره نمی توانسته از آفتاب كمك بگیرد زیرا به نظر آن ظاهراً آفتاب در یك جای دیگر بود. بنابراین ابتدا مورچه مدتی سرگردان شد و شروع به این طرف و آن طرف رفتن نمود. ولی بالاخره با یافتن یك نشانه زمینی به خانه خود رسید. دانشمندان با تعیین و حساب وقت این آزمایش ها به این نتیجه رسیده اند كه بعضی اوقات یك مورچه ممكن است چندین ساعت برای پیدا كردن نشانه زمینی كه راهنمای او در رسیدن به لانه اش است، به جستجو بپردازد و در آخر مورچه هایی نیز وجود دارند كه با بو كشیدن لانه خود را می یابند.


like
امتياز : 0 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6 |
+ نوشته شده در سه شنبه 3 شهريور 1394ساعت 21:10 توسط melorin |

چرا جانوران در خواب زمستانی نمی میرند؟


چرا جانوران از خواب زمستانی نمی میرند؟
گروهی از جانوران چند ماه از سال را در خواب زمستانی می گذرانند این گروه در فصل زمستان، زمانی كه سطح زمین همه جا از برف پوشیده شده، به خواب می روند در چنین شرایطی دسترسی این جانوران به مواد غذایی مورد نیاز، عملاً غیر ممكن و یا بسیار مشكل می شود . به خواب زمستانی رفتن جانوران، در حقیقت تطبیق دادن خود با شرایط محیط زیست است.
اگر این جانوران به خواب زمستانی نروند به علت عدم دسترسی به مواد غذایی مصرفی و یا به سبب سرمای سخت زمستانی «احتمالاً» تلف گردیده و از بین خواهند رفت.
جانورانی كه به خواب زمستانی می روند برای این كه به زندگی خود ادامه دهند، اولاً فعالیت های بدنشان به حداقل ممكنه می رسد ثانیاً از ذخیره موجود بدنشان استفاده می نمایند. مثلاً «موش خرمایی كوهی» را مثال می زنیم: در دوران خواب زمستانی ضربان قلب موش خرمای كوهی از 140 بار در دقیقه به دو یا سه بار در دقیقه كاهش پیدا می كند دفعات تنفس از25 بار در دقیقهیك تا دو بار و درجه حرارات بدن از 38 درجه به 10 درجه سانتیگراد می رسد .
معمولاً این جانور در اواسط فرودین یا اوایل اردیبهشت در حالی كه كاهش وزن پیدا كرده و بسیار لاغر و ضعیف شده، از خواب زمستانی بیدار می شود. جالب اینجاست كه با وجود لاغری، بسیار فعال و چابك هستند.


like
امتياز : 0 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6 |
+ نوشته شده در سه شنبه 3 شهريور 1394ساعت 21:10 توسط melorin |

آیا می دانید!

آیا می دانید سری جدید
آیا می دانید که... دهان روزانه 1 لیتر بزاق ترشح می کند؟
آیا می دانید که... مینای دندان سخت ترین عضو بدن است؟
آیا می دانید که... فقط 11% مردم جهان چپ دست هستند؟
آیا می دانید که... کوچکترین استخوان های بدن در گوش قرار دارد؟
 
-------------------------------------------
آیا می دانید که... تمام پلک زدن های یک روز معادل 30 دقیقه بستن کامل چشمهاست؟
آیا می دانید که... مغز انسان به طور میانگین حاوی 78% آب می باشد؟
آیا می دانید که... حساس ترین انگشت دست انگشت سبابه است؟
آیا می دانید که... یک بوسه یک دقیقه ای 26 کالری می سوزاند؟

-------------------------------------------
آیا می دانید که... میانگین خواب یک فرد با عمر طبیعی چیزی حدود 25 سال می باشد؟
آیا می دانید که... شایع ترین بیماری های ذهنی استرس و دلواپسی می باشد؟
آیا می دانید که... بدن یک فرد 70 کیلویی حاوی 0.2 میلی گرم طلا است؟
آیا می دانید که... زمانی که خواب هستید کالری بیشتری نسبت به زمان تماشای تلویزیون می سوزانید؟

-------------------------------------------
آیا می دانید که... موقع تایپ با صفحه کلید 56% از تایپ مطالب را با دست چپ انجام می دهید؟
آیا می دانید که... آلرژی به شیر گاو بیشترین امار را نسبت به دیگر خوراکی ها در بین افراد دارد؟
آیا می دانید که... سکسکه بیش از 5 دقیقه به طول نمی انجامد؟
آیا می دانید که... ریش رنگ روشن رشد سریع تری نسبت به ریش مشکی دارد؟

-------------------------------------------
آیا می دانید که... زمانیکه صورت کسی را تشخیص می دهید نیمکره راست مغزتان به شما کمک کرده است؟

آیا می دانید که... افرادی که شب ها کار می کنند استعداد چاقیشان بیشتر خواهد بود؟
آیا می دانید که... بدن انسا از 96000 کیلومتر رگ های خونی تشکیل شده است؟
آیا می دانید که... هر 4 هفته یکبار پوست قبلیتان با پوست جدید جایگزین می شود؟


like
امتياز : 0 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6 |
+ نوشته شده در سه شنبه 3 شهريور 1394ساعت 21:10 توسط melorin |

۱۰ شغل شاد و غم‌انگیز دنیا


طبق گزارش یک تحقیق اجتماعی عمومی که توسط سازمان ملی تحقیقات در دانشگاه شیکاگو صورت گرفته است، ۱۰ شغل شاد جهان معرفی شده‌اند. این تحقیق ضمن معرفی این مشاغل، به ویژگی که از این شغل‌ها یک حرفه شاد ساخته اشاره می‌کند.
 1. روحانیون: افرادی که کمتر به دنیا وابسته اند از سایر افراد شاد تر هستند.
 2. آتش نشان‌ها : ظاهرا تعامل اجتماعی و کمک به نوع بشر این شغل را یکی از شادترین شغل‌ها کرده است.
 3. فیزیوتراپ ها : تعامل اجتماعی و کمک به مردم این کار را تبدیل به یکی از شادترین مشاغل کرده است.
 4. نویسندگان: برای بسیاری از نویسندگان حقوق دریافتی به طرز خنده‌داری کم است و یا اصلا چیزی بابت نوشتن دریافت نمی‌کنند. اما ظاهرا نوشتن در مغز این گروه تاثیری می‌گذارد، که منجر به شادی می‌شود.
 5. معلمان آموزش و پرورش استثنائی: اگر به پول فکر نمی‌کنید، تدریس به کودکان استثنائی شغلی است که می‌تواند شما را شاد کند. معلمان مدارس آموزش کودکان استثنایی، در لیست شادترین شاغلین هستند.
 6. معلمان : معلمی جدا از حقوق و شرایط کاری شان، از این جهت که با کودکان و نوجوان ها در ارتباط هستند، شغلی شادی محسوب میشود.
 7. هنرمندان: گزارش شده است که نقاشان و مجسمه‌سازان از شغل‌شان بسیار راضی هستند. این درحالی است که درآمد این شغل‌ها معمولا برای امرار معاش کافی نیست.
 8. روان‌شناسان: ممکن است روانشناسان بتوانند مشکل دیگران را حل کنند و ممکن هم هست که نتوانند این کار را انجام دهند، اما در هر صورت آموزش دیده‌اند تا مشکلات خودشان را حل کنند.
 9. نمایندگان فروش خدمات مالی: گزارش شده است که ۶۵ درصد نمایندگان فروش سرویس‌های مالی آمریکا از شغل خود راضی هستند. شاید دلیل‌ش این باشد که اکثر آنها برای میانگین ۴۰ ساعت کاری در هفته و در یک محیط آسوده در سال بیش از ۹۰ هزار دلار دریافت می‌کنند.
 10. مهندسین اجرایی: کار کردن با بولدوزرها، لودرها، گریدرها، دکل‌ها، پمپ‌های بزرگ و … باید کار جالبی باشد. برای مهندسین اجرایی بیش از متقاضیان متخصص، کار وجود دارد و گزارش شده این مهندسین شادتر هستند.غمگین اما پر درآمد
جالب است که این فهرست را با فهرست ۱۰ شغل نفرت انگیز، که حقوق بسیار بیشتر و جایگاه اجتماعی بهتری هم دارند، مقایسه کنیم. آنچه در این فهرست قابل توجه است این است که همه این افراد نسبتا والا مقام در بروکراسی سلسله مراتبی اداری زندانی شده‌اند.
 1. مدیر فناوری اطلاعات
 2. مدیر فروش و بازاریابی
 3. مدیر تولید
 4. توسعه‌دهنده وب ارشد
 5. متخصص فنی
 6. کاردان الکترونیک
 7. منشی دفتر وکالت
 8. تحلیلگر پشتیبانی فنی
 9. مسئول کنترل ماشین‌های کامپیوتری
 10. مدیر بازاریابی


معنای زندگی
چرا با اینکه این شغل‌ها حقوق بیشتر و جایگاه اجتماعی بالاتری را ارائه می‌کنند، شادی زیادی ایجاد نمی کنند؟ “تاد می” یکی از نویسندگان روزنامه “نیویورک تایمز” نوشته است: « یک زندگی با معنا باید از طرقی به شما احساس ارزشمند بودن بدهد . کسی که زندگی می‌کند باید به زندگی متعهد باشد. زندگی بنا شده بر ارزش‌های انسانی ارزشمند تلقی می‌شود. کسی که در چنین فعالیت‌هایی شرکت نکند این حس را پیدا نمی‌کند».


like
امتياز : 0 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6 |
+ نوشته شده در سه شنبه 3 شهريور 1394ساعت 21:10 توسط melorin |

صفحه قبل 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 ... 407 صفحه بعد